Politikas

Aicinām iepazīties ar SIA "Latvijas Nacionālais sporta centrs" (LNSC) politikām 

Risku vadības politika 

1. Vispārīgie noteikumi

1.1. SIA “Latvijas Nacionālais sporta centrs” (turpmāk - LNSC) apņemas nodrošināt sistemātisku un proaktīvu pieeju risku pārvaldībai, lai aizsargātu organizācijas darbību, resursus un reputāciju.
1.2. Šī politika ir izstrādāta, lai identificētu, novērtētu un pārvaldītu riskus, kas varētu ietekmēt LNSC mērķu sasniegšanu.

2. Politikas mērķis un piemērošanas joma

2.1. Šīs politikas mērķis ir nodrošināt efektīvu riska pārvaldību visos LNSC darbības līmeņos. Politika attiecas uz visiem LNSC darbiniekiem un citām personām, kas iesaistītas LNSC darbībā, un aptver visus organizācijas darbības aspektus, tostarp sporta pasākumu organizēšanu, finanšu pārvaldību un resursu izmantošanu.

3. Definīcijas

3.1. Risks: iespēja, ka notikums vai apstākļi var negatīvi ietekmēt LNSC spēju sasniegt savus mērķus.
3.2. Riska vadība: sistemātiska pieeja risku identificēšanai, novērtēšanai, monitorēšanai un kontrolēšanai, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz LNSC.

4. Risku pārvaldības principi

4.1. LNSC risku pārvaldības principi balstās uz šādiem pamatprincipiem:
4.1.1. Proaktivitāte: risku pārvaldība tiek veikta preventīvi, identificējot un novērtējot riskus pirms to materializēšanās;
4.1.2. Integrācija: risku pārvaldība ir neatņemama LNSC stratēģiskās plānošanas un ikdienas darbības sastāvdaļa;
4.1.3. Caurspīdīgums: risku pārvaldības procesi ir atklāti un caurspīdīgi, nodrošinot, ka visi darbinieki un iesaistītās puses ir informēti par riska pārvaldības procedūrām.

5. Risku klasifikācija

5.1. LNSC riskus klasificē šādās kategorijās:
5.1.1. Stratēģiskie riski: riski, kas var ietekmēt LNSC ilgtermiņa mērķus un stratēģijas;
5.1.2. Finanšu riski: riski, kas saistīti ar finanšu zaudējumiem, budžeta neizpildi vai neefektīvu resursu izmantošanu;
5.1.3. Operacionālie riski: riski, kas saistīti ar LNSC ikdienas darbības traucējumiem, piemēram, sporta pasākumu organizēšanu, tehnisko aprīkojumu vai personāla pārvaldību;
5.1.4. Atbilstības riski: riski, kas saistīti ar neievērošanu likumiem, noteikumiem un iekšējiem politikas dokumentiem.

6. Risku pārvaldības process

6.1. LNSC risku pārvaldības process ietver šādas galvenās darbības:
6.1.1. Risku identificēšana: sistemātiska visu potenciālo risku identificēšana, kas varētu ietekmēt LNSC darbību.
6.1.2. Risku novērtēšana: novērtēšanas procesā tiek analizēta risku iespējamība un to potenciālā ietekme uz LNSC.
6.1.3. Risku kontrole un atbildes stratēģijas: risku samazināšanas pasākumu izstrāde un īstenošana, tostarp riska izvairīšanās, samazināšana, pārnešana vai pieņemšana.
6.1.4. Monitorings un pārskatīšana: regulāra risku monitorēšana un kontroles pasākumu efektivitātes pārskatīšana, lai nodrošinātu to atbilstību un pielāgošanu mainīgajiem apstākļiem.

7. Lomas un atbildības

7.1. Valde: pārrauga un nodrošina, ka LNSC risku pārvaldības politika tiek efektīvi īstenota un atbilst LNSC mērķiem.
7.2. Vadība: atbild par risku pārvaldības procesu īstenošanu savās atbildības jomās un nodrošina, ka risku vadība tiek integrēta ikdienas darbībās.
7.3. Darbinieki: ir atbildīgi par risku pārvaldības politikas ievērošanu un risku identificēšanu savā darbības jomā.

8. Risku komunikācija un apmācība

8.1. LNSC nodrošina, ka visi darbinieki tiek regulāri informēti un apmācīti par riska pārvaldības politikas prasībām un procedūrām. Tiek veicināta atvērta komunikācija, lai veicinātu izpratni un līdzdalību risku identificēšanā un pārvaldībā.

9. Ziņošana un pārskats

9.1. LNSC nodrošina, ka risku pārvaldības procesi un rezultāti tiek regulāri pārskatīti un ziņoti vadībai un valdei. Šis pārskats ietver arī rekomendācijas par nepieciešamajiem uzlabojumiem risku pārvaldības politikā un praksē.

10. Iekšējā kontrole un auditi

10.1. LNSC veic regulārus iekšējos auditus un kontroles pasākumus, lai novērtētu risku pārvaldības politikas efektivitāti. Auditu rezultāti tiek izmantoti politikas un procedūru uzlabošanai, kā arī, lai nodrošinātu atbilstību likumiem un iekšējiem standartiem.

11. Politikas pārskatīšana un atjaunošana

11.1. Šī politika tiek regulāri pārskatīta, lai nodrošinātu tās atbilstību LNSC darbības vajadzībām un aktuālajiem riskiem. Jebkādas izmaiņas politikā tiek apstiprinātas LNSC valdes sēdē un paziņotas visiem darbiniekiem.

Korupcijas un interešu konfliktu risku vadība 

  • Izstrādāta un apstiprināta Trauksmes celšanas kārtība >>
  • Izstrādāts un apstiprināts Ētikas kodekss >>
  • Veikta visu kapitālsabiedrības darbinieku, tai skaitā jauno darbinieku, apmācība par ētikas kodeksa pamatprincipiem
  • Izveidots iekšējais rīks ziņošanai par iespējamajiem pārkāpumiem
  • Izveidota pastāvīgā iespējamo pārkāpumu izskatīšanas komisija

Pretkorupcijas pasākumu plāns

1. Terminu skaidrojums

1.1. Korupcija – rīcība, kas vērsta uz nepelnīta labuma sev vai citām personām iegūšanu, izmantojot personas formālo stāvokli, pilnvaras vai pārsniedzot tās. Piemēram, kukuļošana, starpniecības maksājumi, amata vai dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, izšķērdēšana, nepotisms.
1.2. Krāpšana - nepienākošos labumu, svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšana savu vai citas personas interešu labā, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu. Par krāpšanu ir uzskatāma arī datu viltošana, informācijas sagrozīšana vai slēpšana, informāciju sistēmu pārkāpumi u.tml. darbības.
1.3. Krāpšanas un korupcijas risks – iespējamība, ka lēmumi var tikt pieņemti savu vai citas personas interešu labā, nepienākošos labumu gūšana, nodarot kaitējumu SIA “Latvijas Nacionālais sporta centrs” (turpmāk – LNSC) (tajā skaitā arī reputācijai).
1.4. Interešu konflikts – situācija, kurā personīgās intereses, saistības vai attiecības varētu ietekmēt darbinieka objektivitāti un lēmumu pieņemšanas procesu, radot iespējamu kaitējumu LNSC vai tās reputācijai.

2. Politikas mērķis

2.1. Noteikt krāpšanas un korupcijas risku pārvaldīšanas pamatprincipus, lai samazinātu potenciālos zaudējumus, reputācijas kaitējumu, kā arī tiesisku pienākumu vai sankciju piemērošanas iespēju LNSC.

3. Politikas darbības mērogs

3.1. Šī politika ir saistoša visiem LNSC darbiniekiem.
3.2. Politika ir saistīta ar LNSC ētikas kodeksu, kur noteiktas korporatīvās vērtības, augsti profesionālās rīcības un ētikas standarti, nodrošinot, lai tie tiktu vērsti pret korupciju, nepieļautu interešu konflikta situāciju ikdienas darbībā, prettiesisku iekšējās informācijas izmantošanu un jebkuru citu nelikumīgu, negodprātīgu un neētisku rīcību.
3.3. Politika attiecas uz visām darbības jomām, tostarp iepirkumiem, līgumu slēgšanu, cilvēkresursu vadību, finanšu pārvaldību, kā arī uzraudzības un kontroles mehānismiem.

4. Vispārējie pamatprincipi

4.1. Nulles tolerance pret korupciju: LNSC ievēro nulles toleranci pret korupciju visos tās darbības aspektos.
4.2. Atklātuma un caurspīdīguma princips: LNSC ievēro atklātuma principu, kas sniedz iespēju personai, uz kuru attiecas pieņemamais lēmums vai darījums, būt informētai ne tikai par attiecīgā lēmuma saturu, bet arī par lēmuma pieņemšanas procesu un argumentāciju.
4.3. Ētiska un caurskatāma darbības vide: LNSC veido ētisku, caurskatāmu un ilgtspējīgu darbības vidi un savā darbībā nepieļauj krāpnieciskas vai koruptīvas darbības, sagaidot līdzvērtīgu attieksmi un uzvedību no klientiem un sadarbības partneriem.
4.4. Interešu konfliktu novēršana: LNSC amatpersonas un darbinieki rīkojas atbilstoši LNSC ētikas kodeksa prasībām, neiesaistās konkurenci ierobežojošos, koruptīvos vai diskriminējošos darījumos.
4.5. Kompetence lēmumu pieņemšanā: LNSC amatpersonas un darbinieki, kas iesaistās lēmumu pieņemšanā, prioritāri balstās uz darbinieku kompetenci un profesionālajiem standartiem.
4.6. Finansiālā caurspīdība: LNSC publisko informāciju par tās finansiālo stāvokli normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, nodrošinot pārskatāmību un atbildību pret sabiedrību un sadarbības partneriem.
4.7. Sadarbība ar kompetentajām iestādēm: LNSC sadarbojas ar kompetentajām valsts iestādēm saistībā ar korupcijas izmeklēšanu un lietu ierosināšanu, nodrošinot nepieciešamo informāciju un resursus.
4.8. Trauksmes celšanas veicināšana: LNSC iedrošina un veicina trauksmes celšanu par jebkuru prettiesisku vai neētisku rīcību, nodrošinot aizsardzību pret represijām.
4.9. Atbildība par rīcību: jebkuram LNSC darbiniekam vai amatpersonai ir tiesības un pienākums vērsties pret prettiesisku vai neētisku rīcību. Jebkurš darbinieks vai amatpersona bauda aizsardzību pret nelabvēlīgām sekām, kas varētu rasties šajā sakarā.

5. Krāpšanas un korupcijas riska vadība

5.1. Iekšējās kontroles sistēma: LNSC ir izveidota visaptveroša iekšējās kontroles sistēma, kas nodrošina efektīvu krāpšanas un korupcijas risku pārvaldīšanu.
5.2. Regulatīvais regulējums: krāpšanas un korupcijas risku savlaicīgai identificēšanai un izpratnei LNSC nodrošina skaidrus un nepārprotamus iekšējos tiesību aktus un regulējumu jomās, kuras ir prioritāras pretkorupcijas principu un atklātuma nodrošināšanai.
5.3. Resursu nodrošinājums apmācībām: LNSC nodrošina nepieciešamos resursus darbinieku apmācībām par krāpšanas un korupcijas mazināšanas jautājumiem, tostarp regulāras apmācības un seminārus, lai uzlabotu izpratni un kompetenci šajos jautājumos.
5.4. Sankcijas un disciplinārie pasākumi: LNSC ir neiecietīga attieksme pret amatpersonu un darbinieku jebkāda veida ļaunprātīgu, nepareizu vai nelikumīgu rīcību personīgā labuma gūšanai, un šādos gadījumos tiek piemērotas atbilstošas sankcijas un disciplinārie pasākumi.

6. Atbildība par politikas uzturēšanu

6.1. LNSC Administrācija: LNSC struktūrvienība Administrācija ir atbildīga par šīs politikas uzturēšanu un pēc nepieciešamības to pārskata, bet ne retāk kā reizi trijos gados.
6.2. Regulāras pārbaudes un audits: politikas ieviešanas un efektivitātes pārbaudes tiek veiktas regulāri, izmantojot iekšējos un ārējos auditus, lai nodrošinātu atbilstību un identificētu nepieciešamos uzlabojumus.

Drošības politika

1. Vispārīgie noteikumi

1.1. Politika nosaka vadlīnijas drošības risku vadībai SIA “Latvijas Nacionālais sporta centrs” (turpmāk – LNSC). Tā ietver drošības risku vadību, kas attiecas uz LNSC personālu, darba procesiem, aktīviem un infrastruktūras objektiem.

2. Mērķis

2.1. Galvenais mērķis drošības risku vadībai ir nodrošināt, ka personāls, fiziskie, digitālie aktīvi un infrastruktūras objekti ir aizsargāti un drošībā, kā arī spēcīga riska kultūra tiek nodrošināta visos darba procesos un personāla uzvedībā.
2.2. Drošības riskiem jābūt vadītiem atbilstībā ar spēkā esošiem likumiem un citiem normatīvajiem aktiem, kā arī atbilstoši labākajai praksei. Drošības risku vadībai jāiekļauj fiziskie, administratīvie, tehniskie un organizatoriskie pasākumi, lai nodrošinātu drošības mērķus. Iniciatīvām drošības jomā jābūt balstītām LNSC darba kultūrā un veiktām pielietojot sistemātisku, nepārtrauktu un uz risku izvērtējumu balstītu pieeju.

3. Vispārējās prasības

3.1. Drošības risku vadībai un incidentu uzskaitei, vadībai jābūt integrētai LNSC darba procesu struktūrā, īstenojot pieņemamu drošības līmeni LNSC valdes noteiktā risku tolerances līmenī.
3.2. Jābūt noteiktai un īstenotai drošības risku monitoringa metodikai, identificētie riski jādokumentē un jākomunicē ar iesaistītajām pusēm.
3.3. Drošības kontrolēm un pasākumiem jābūt integrētiem iekšējās kontroles sistēmā, un jābūt proporcionāliem riskiem, kas jāmazina.
3.4. Drošības vadībai, atbildībai, pienākumiem jābūt skaidri noteiktai, dokumentētai un komunicētai LNSC.
3.5. Vienīgi noteiktiem darbiniekiem, atbilstoši viņu pienākumiem jābūt piekļuvei LNSC aktīviem un infrastruktūras objektiem. Piekļuves tiesībām jābūt atsauktām pēc nepieciešamības vai darba līguma izbeigšanās gadījumā.
3.6. Personālam ar piekļuvi LNSC aktīviem, infrastruktūras objektiem jābūt apmācītiem drošības jomā, atbilstoši viņu pienākumiem.

4. Ārējā drošība

4.1. Minimālajām prasībām ārējās drošības jomā (piekļuves sistēma, video monitorings, apsardzes signalizācija, trauksmes pogas u.tml.) jābūt īstenotām, vadītām un regulāri kontrolētām visos LNSC infrastruktūras objektos.
4.2. Ārējās drošības riskiem jābūt novērtētiem gadījumos, ja notiek būtiskas izmaiņas LNSC aktīvos, infrastruktūras objektos.

5. Iekšējā drošība

5.1 Personālam un citiem iekšējās drošības riskiem jābūt izvērtētiem.
5.2 Iekšējās drošības risku izvērtējumam, risku līmenim un tā mazināšanas pasākumiem jābūt noteiktiem.

6. Informācijas drošība

6.1 LNSC informācijas drošības aktīviem un IT risinājumiem jābūt klasificētiem atbilstoši normatīvo aktu prasībām, ietverot prasības informācijas piekļuves līmeņiem, tās apstrādei, apritei, uzglabāšanai un iznīcināšanai.
6.2 Drošības apsvērumiem jābūt ietvertiem attīstot IT risinājumus un tehniskos iepirkumus.
6.3 Identificēšanas un piekļuves vadības struktūrai jānodrošina efektīvu un pastāvīgu lietotāju vadību, ietverot identificēšanu, autentificēšanu un apstiprināšanu.
6.4 Drošības prasībām jābūt nostiprinātām personāla darba līgumos un trešo pušu pakalpojumu līgumos.

Privātuma politika 

Privātuma politikas mērķis ir sniegt fiziskai personai (datu subjektam) informāciju par personas datu apstrādes nolūku, apjomu, aizsardzību un apstrādes termiņu datu iegūšanas laikā un apstrādājot datu subjekta personas datus.   

Aicinām iepazīties ar pilnu Privātuma politikas dokukemtu šeit >>